Síla hlasu je vidět

Tady najdete články o nás a našem snažení, které se objevily v novinách, časopisech i v internetových zdrojích.

casopis-metropol-1600

Dita Horochovská a Lukáš Srba: Navzdory osudu

Časopis Metropol

Zhruba před dvěma roky jsem se seznámila s pozoruhodnou dvojicí – Ditou a Lukášem – kteří dělají báječnou věc. Stručně řečeno, pomáhají postiženým lidem hlasem ovládat počítač.

Pomohli jsme jedenácti klientům, změnilo jim to život, dodává. Nyni se pomocí kampaně na Darujme.cz snaží vybrat prostředky na auto, aby mohli dojíždět za klienty.

Fascinující síla hlasu

Časopis Interview

Počítač se naučila ovládat hlasem a sama se podílela na vývoji technologie, která to umožňuje. Nyní své zkušenosti předává podobně postiženým. „Zdálo se, že budu nejslabším článkem rodiny, ale jsem vlastně tím nejsilnějším,“ vypráví s úsměvem Dita Horochovská.

napsali-o-nas-fasinujici-sila-hlasu
napsali-o-nas-dvtv

Hlas mi umožňuje fungovat, počítač mi dává šanci mít soukromí i práci

Zpravodajský kanál DVTV

Hlas je můj nástroj, který mi umožňuje fungovat, bez hlasu jsem vyřízená, hlasem si řeknu o pomoc, je to pro mně zábava i práce. S možností práce na počítači jsem získala soukromí, můžu napsat komu chci, říká Dita Horochovská, kvadruplegička a spoluzakladatelka spolku Silou hlasu, který učí osoby s poškozením jemné motoriky horních končetin ovládat počítač.

Pomohli jsme jedenácti klientům, změnilo jim to život, dodává. Nyni se pomocí kampaně na Darujme.cz snaží vybrat prostředky na auto, aby mohli dojíždět za klienty.

Když mluvíte s počítačem, je to jako dávat povely psovi, říká Dita Horochovská.

Český rozhlas - Radiožurnál s Lucií Výbornou

Dita Horochovská, to je autorka projektu Silou hlasu a také dívka, která se naučila ovládat počítač hlasem. Dnes to učí i další handicapované. „Když ovládáte počítač hlasem, je váš hlas trochu jiný. Já sama říkám, že je jako ze záhrobí,” usmívá se v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Je to prý, jako když dáváte povely psovi. Navíc psovi, kterého nemáte moc rádi. I tak Dita Horochovská popisuje, jak se dá počítač ovládat hlasem. Od dětství je na vozíku, ve čtrnácti letech pak znehybněla úplně. Právě počítač jí dnes pomáhá vykonávat i ty nejběžnější úkony.

napsali-o-nas-cr-radiozurnal
napsali-o-nas-ct-klic

Díky moderním technologiím našla Dita cestu, jak žít svůj hezký život, jehož součástí je i pracovní naplnění. 

Česká televize - magazín Klíč

Dita vyrůstala ve své rodině a chodila do běžné školy se zdravými spolužáky. Ačkoliv postupně ztratila v důsledku své nemoci veškerou možnost samostatného pohybu, díky moderním technologiím našla cestu, jak žít svůj hezký život, jehož součástí je i pracovní naplnění.

Dita se naučila ovládat počítač hlasem, se svým kamarádem založila organizaci Silou hlasu a spolu vedou kurzy ovládání počítače hlasem pro handicapované. Moderní technologie posouvá limity lidí s postižením, přináší novou radost z každé překonané překážky a umožňuje lepší život. 

Bourání bariér SILOU HLASU

Časopis Vozíčkář

Dita Horochovská a Lukáš Srba jsou mladí a aktivní lidé, kteří zlepšují život těžce tělesně postižených tím, že pro ně realizují kurzy na ovládání počítače hlasem. Pro tento účel na konci loňského roku založili spolek SILOU HLASU, z. s., prostřednictvím kterého oslovují sponzory a shánějí finance na to, aby byly kurzy pro účastníky zcela zdarma... 

napsali-o-nas-vozickar
napsali-o-nas-muzes

Můj hlas je moje síla

Časopis Konta Bariéry "Můžeš"

Probuď se. Spusť aplikaci. Word. Diktování. MyDictate... To, co uživatelé počítače obvykle zvládnou na několik kliků myši, musí lidé s postižením horních končetin zvládnout pomocí vhodně upraveného počítače, speciálního softwaru a přesně naučenou sérií povelů. Komu se to podaří, dokáže nejen pohybovat myší po ploše, spouštět a ovládat programy, prohlížet internet a sociální sítě  nebo napsat e-mail i bez pomoci rukou...

Když hlas pomáhá nahradit ruce

Lidové Noviny

Spolek Silou hlasu, z.s., začleňuje lidi s poškozením jemné motoriky horních končetin do běžného života tím, že je v bezplatném kurzu naučí ovládat počítač hlasem. Je jediným takovým spolkem v České republice...

napsali-o-nas-lidove-noviny
napsali-o-nas-umeni-darovat

Vím, jaké to je, když vám zbyde jenom hlas

Internetový magazín Umění darovat

Dita Horochovská má sice kvůli vrozené nemoci ochrnuté končetiny, rozhodně se ale nevzdává činnosti, která ji baví a naplňuje. A tou je pomoc lidem s podobným osudem… 

Jediným způsobem, jak Dita může bez pomoci druhé osoby používat počítač, je ovládat ho hlasem. Je v tomto oboru průkopnicí, byla vůbec první uživatelkou těchto hlasových technologií v Česku. Své vědomosti si nehodlá nechávat pro sebe, založila spolek SILOU HLASU a chce naučit ovládat počítač hlasem i další handicapované.

Žlutomodrá splněná přání udělala radost kvadruplegičce Ditě

Časopis Žlutá/Modrá

Žlutomodrá splněná přání je název charitativního projektu FK Teplice, který se od letošní sezóny snaží naplňovat naše motto „FK Teplice více než fotbal...“. Snaží se zejména potěšit ty, kteří hrdinsky bojují s nástrahami osudu, ať již se jedná o vážnou nemoc, handicap či to, že nepoznali nebo přišli o své rodinné zázemí.

Stoprocentně to platí i o kvadruplegičce Ditě Horochovské. Dita je velmi sympatická a usměvavá mladá žena, která se stále na něco těší...

napsali-o-nas-zluta-modra
napsali-o-nas-idnes

Sdružení učí handicapované ovládat počítač hlasem. Teď hledají podporu

Zpravodajský server iDNES.cz

Dita Horochovská je tělesně handicapovaná. Nemůže hýbat nohama, ani rukama. Díky speciálnímu programu však dokáže sama ovládat počítač - hlasem. Před časem založila s kamarádem spolek, který chce ovládání počítače pomocí hlasových povelů učit podobně postižené lidi. Peníze na provoz spolku nyní sbírá na dárcovském portálu Hithit...

Počítač ovládá pouze svým hlasem a učí to i ostatní

Deník Metro

Internet, maily i jednoduché hry. To vše je možné na počítači ovládat bez rukou.

„Probuď se. Myš na střed. Doprava sto. Dolů padesát. Vezmi,“ úderně diktuje pokyny svému počítači Dita Horochovská. Právě pomocí hlasu rozklikla složku ve svém počítači. Pokynem probudila program, číslicemi zadala, o kolik pixelů se má posunout myš a kam, a heslem „vezmi“ udělala dvojklik.

napsali-o-nas-metro-web
napsali-o-nas-prazsky-fotbalovy-special

Unikátní projekt pro handicapované

Časopis Pražský fotbalový speciál

Sám přiznává, že když vyběhne na hřiště, je z něj trochu jiný člověk. Emotivnější. Výbušnější. Když však svlékne dres, věnuje se LUKÁŠ SRBA, obránce Cholupic, velmi úctyhodnému projektu: společně s DITOU HOROCHOVSKOU založili spolek SILOU HLASU, v rámci kterého vyučují v kurzech ovládání počítače hlasem pro handicapované. Zatímco Srba nemá žádný zdravotní problém, jeho kolegyně Horochovská může hýbat pouze hlavou. „Společně jsme si parádně sedli po všech stránkách, jeden bez druhého bychom tuhle práci nedělali. Věříme, že má smysl,“ říkají...

Chcete nám teď poslat zprávu?

Těšíme se na ní.

Vyplňte prosím minimálně Vaše jméno, e-mailovou adresu a text zprávy a nezapomeňte stisknout tlačítko Odeslat zprávu.

Ozveme se Vám co nejdřív to bude možné.