IMG_9184

Za dva roky jsme naučili
ovládat počítač hlasem
víc než 20 klientů.

Díky tomu získali samostatnost, svobodu a novou sílu do života. Podívejte se na krásné příběhy některých z nich.

Anita Frühaufová

Vždycky se těším, až si dáme s Ditou a Lukášem dobré kafe.

Jmenuji se Anita Frühaufová, je mi osmnáct let a mám SMA (spinální muskulární atrofii), což zjednodušeně znamená, že mám velice slabé svaly.

 Jednou za čas jezdíme s mou maminkou na setkání rodin právě s mou diagnózou, zde se sejdou rodiny z celé České republiky a užívají si například společný víkend plný zábavy, ale také speciálně připraveného programu, plného různých přednášek.

A právě na toto setkání za námi přijela úžasně pozitivní, skvělá a milá osoba Dita Horochovská se svým skvělým kolegou Lukášem Srbou. Dita mě neskutečně zaujala a velice jsme si sedly. Zejména mě zaujaly jejich programy na ovládání počítače hlasem a psaní textu hlasem, které Dita používá. U těchto programů jsem si hned uvědomila, že by mi mohly velmi pomoct.

 Studuji Střední školu polytechnickou, obor Ekonomika a podnikání. Jsem ve 4. ročníku, a nyní se připravuji na maturitu, s čímž, souvisí vypracovávání maturitních otázek a spoustu dlouhých úkolu do školy.

Vždy, když píši něco delšího, píši to na počítači, protože se mé svaly rychle unaví. Zvládnu tak napsat jen kousek a zbytek musím diktovat mé mamince. Díky programu na diktování textu hlasem si mohu vše napsat sama a to mi umožňuje být daleko více samostatná.

Absolvovala jsem s Ditou a Lukášem výuku ovládání počítače hlasem, kdy za mnou několik týdnů dojížděli z Prahy do Českých Budějovic. Výuka s nimi už bohužel skončila, což mě mrzí, protože jsme si všichni moc sedli a s maminkou jsme se na ně vždy těšily, ale jsem neskutečně vděčná za tuto možnost, že něco takového existuje. Díky těmto programům jsem poznala nové lidi i možnosti, navázala přátelství a už teď se těším, že až pojedu při nějaké příležitosti do Prahy, tak se sejdeme s Ditou a Lukášem u dobrého kafe.

A tento celý článek jsem nadiktovala hlasem.

Děkuji Anita Frühaufová

 

Anita_Fruehaufova_2
Anita_Fruehaufova_1
Milan_Roubal_1
Milan_Roubal_2

Milan Roubal

Dito, Lukáši, děkuji za spolupráci.

Jmenuji se Milan Roubal. Vždy jsem se snažil žít naplno a vychutnával si život plnými doušky. Pracoval jsem jako řemeslník. Měl jsem malou firmu na rekonstrukci a úpravu bytů. Hodně jsem sportoval a ze všeho nejradši jsem měl kolo, což se mi také v roce 2016 stalo osudným. 

Při jedné jízdě jsem přelétl řídítka a zlomil si páteř – 6 a 7 obratel. Ochrnul jsem téměř na celé tělo. V prvním roce jsem téměř nebyl schopen vůbec používat ani své ruce. Ležel jsem v nemocnici a jediné, co jsem mohl dělat, bylo nezáživné koukání na televizi anebo mluvení. To druhé se později ukázalo jako zásadní ve chvíli, kdy jsem potkal Ditu s Lukášem ze spolku SILOU HLASU, z.s., kteří mi nabídli ovládání počítače silou hlasu. 

Téměř okamžitě jsem souhlasil s tím, že bychom se pravidelně scházeli a při tom by mě naučili komplexně ovládat počítač hlasem a psát texty hlasem za pomoci programů MyVoice a MyDictate. 

Programy mi nainstalovali do počítače a pustili jsme se tedy do práce. Už po prvním proškolení jsem byl schopen sám jednoduchým způsobem ovládat svůj počítač pomocí programu MyVoice. Poté jsem se učil hlasové povely pro ovládání programu MyDictate, díky kterému jsem mohl začít psát konečně delší texty bez pomoci druhé osoby a opět komunikovat i se světem mimo areál nemocnice. Byl to posun kupředu, za který jsem jim oběma velice vděčen. 

Dnes již jsem na tom tak, že díky TrackBallu mohu počítač ovládat ručně. Na oba hlasové programy jsem ani tak nezanevřel. Nadále jej používám při psaní textu anebo večer na ovládání počítače, když jsem v posteli a ležím. 

Lukáš s Ditou jsou skvělá dvojka, co vám zvedne náladu a navíc vám pomohou alespoň částečně vrátit se zpět do života. Jsou spolehliví, věrní a je s nimi skvělá spolupráce. Neustále musím obdivovat jejich zápal pro věc a odhodlání danou věc dotáhnout do konce. 

 

Dito, Lukáši, děkuji za spolupráci.

Tento článek jsem napsal celý hlasem.

Mám vás rád, Milan 

 

Anna Hlavicová

Byly to krásné tři týdny, během nichž jsem navázala i nová přátelství.

Jmenuji se Anna Hlavicová a moje diagnóza je spinální svalová atrofie. Jedná se o zhoršující se onemocnění, takže mě postupem času, čím dál tím více přestávají (nejen) poslouchat ruce. Ještě do nedávna jsem odmítala veškeré mě ulehčující technologie. Nechápala jsem, proč bych je měla využívat, když si stále poradím i bez nich, i když mi trvalo napsat třeba referát na půl stránky hodinu nebo i mnohem déle. 

Začátkem roku 2018 jsem však došla k rozhodnutí, že přeci jen dám nějakým technologiím šanci a vyzkouším je. Má volba přišla na spolek SILOU HLASU, z.s., které jsem v akci viděla na večeru v Gala Cesty za snem. Později jsme se domluvili a přijeli mi ukázat ovládání počítače hlasem. Diktování jsem si hned zamilovala, i když mi to ze začátku nešlo. Okamžitě jsme se však domluvili na tom, že se s Ditou a Lukášem budu pravidelně scházet a naučí mě ovládat počítač hlasem. Začali jsme se scházet každý týden ve středu a čtvrtek odpoledne. Poslední únorový týden jsem musela zůstat doma kvůli velkým mrazům, ale ani to nás neodradilo od výuky a Dita s Lukášem přijeli za mnou domů. 

Výuka nám celkově trvala pouhé tři týdny, během kterých jsem se naučila plnohodnotně používat hlasové technologie. Velice mi to pomůže při studiu a při psaní svého blogu, na kterém zmiňuji svoje zážitky ze života.

Byly to krásné tři týdny, během nichž jsem navázala i nová přátelství. Co víc si přát ?.

Tento článek byl nadiktovaný celý hlasem

 

Děkuji Anna Hlavicová

Anna_Hlavicova_1
Anna_Hlavicova_2
Petr_Jansa_3
Petr_Jansa_2

Petr Jansa

Díky ovládání počítače hlasem je Petr samostatnější.

Petr v osmnácti letech poprvé uslyšel svou diagnózu – roztroušená skleróza. 

Než před devíti lety usedl trvale na invalidní vozík, pracoval ve firmě zabývající se IT. V současné době, ale nemoc rychle postupuje a už ve svých sedmatřiceti letech sám, bez cizí pomoci není schopen plnit žádné běžné denní činnosti. Jak říká Dita Horochovská, zbyl mu jenom hlas. 

Pro vysoký stupeň postižení nemá ani naději na jakoukoliv léčbu. Proto, když se dozvěděl o projektu SILOU HLASU, z.s. mu vznikla naděje, že bude alespoň trochu soběstačný v něčem, co ho baví. Program by usnadnil práci i jeho ženě, která o něj pečuje. Štěstí bylo k manželům alespoň jednou nakloněno a dopřálo jim, nyní už šestiletou, dceru. Ta ale velice žárlí, když maminka k tatínkovi neustále odbíhá. Díky ovládání počítače hlasem je Petr samostatnější, což ulevilo také jeho ženě, která má tím více možností, jak trávit čas se svou dcerou i sama pro sebe ?. A to už stojí za to… 

Děkujeme Jansovi

Petr Kubát

Tento text jsem nadiktoval pouze pomocí svého hlasu.

Mé jméno je Petr Kubát a po úrazu v březnu roku 2013 jsem ochrnutý od ramen dolů. Před úrazem jsem pracoval na počítači jak v zaměstnání, tak i ve svém volném čase, byl jsem takovým klasickým uživatelem. To se mi samozřejmě změnilo, a tak když jsem se dostal z nejhoršího, začal se poohlížet  jak bych trávil čas. 

Jelikož jsem byl závislý na ventilátoru a nemohl mluvit, sehnali jsme aplikaci ovládání pomocí očí. V danou dobu to pro mne bylo vysvobození, ale klikání pomocí očí bylo namáhavé a hlavně pomalé. Po odstranění tracheostomie mi kamarád, který se více zajímá o IT technologie doporučil a pořídil aplikaci ovládání počítače hlasem. 

Zkontaktoval se s Ditou Horochovskou ze spolku SILOU HLASU, z.s. a dohodli se, že by za mnou dorazili domů a názorně mi ukázali, jak lze ovládat počítač hlasem v praxi. Moc mě to zaujalo a především jsem v tom viděl obrovský smysl mého nového života. Absolvoval jsem kurz, ve kterém jsem se naučil komplexně ovládat počítač hlasem, čímž se můj život neskutečně obohatil a změnil se k lepšímu. 

Mohu říci, že rázem se mi změnil harmonogram dne. Místo stálého sledování televize surfuji na internetu, pomocí programu na vkládání textu píši i dlouhé maily a různé zprávy, s připojeným telefonem k počítači dokáží telefonovat a psát SMS, sám si vyřizuji věci spojené s mým postižením, tudíž tím trochu ulevím rodině. 

Je docela důležité, že počítač mohou ovládat z každé pozice, ať ležím v jakékoliv poloze, nebo jsem ve vozíku. Prakticky když to povím s jistou nadsázkou, dokáži být více samostatný a nezávislý na ostatních. 

 

Tento text jsem nadiktoval pouze pomocí svého hlasu 

Děkuji Petr Kubát

Petr_Kubat_1
Barbora_Safarikova_03
Barbora_Safarikova_02

Barbora Šafaříková

Mohu teď ovládání počítače hlasem využívat naplno pro osobní potřebu i pro své zaměstnání.

Jmenuji se Ing. Barbora Šafaříková, je mi 33 let a od narození trpím vážným genetickým onemocněním spinální muskulární atrofie. Jde o postupné ochabování veškerého svalstva. Lidé s tímto onemocněním jsou odkázáni na elektrický invalidní vozík a nepřetržitou pomoc druhé osoby.

Přesto, že mám těžký handicap, podařilo se mi za pomoci rodičů a asistentů vystudovat vysokou školu. V současné době se snažím pracovat v rámci svých možností. Jednou týdně mě maminka dováží na místní základní školu, kde učím kroužky angličtiny v 1. a 2.třídě a potom jako OSVČ vyučuji anglický jazyk a německý jazyk doma.

Pravidelně se účastním setkání rodin se spinální muskulární atrofií a svalovými dystrofiemi, které pořádá Parent Project. Na posledním setkání v červnu, které jsme měli v Blansku, byla Dita Horochovská spolu s Lukášem Srbou a předvedli nám možnost ovládání počítače hlasem. Velice mě tento program nadchl, protože jsem si uvědomila, jak moc by mi pomohl v mé práci. Psaní rukou vzhledem ke svému onemocnění zvládám se velmi špatně a na počítači to není o moc lepší. Program diktování textu do počítače mi moji práci zrychlí a velmi usnadní.

Od října jsem s Ditou a Lukášem absolvovala výuku ovládání počítače hlasem. Vždy za mnou dojížděli z Prahy do Hořic. Výuka skončila a já tím mohu ovládání počítače hlasem využívat naplno pro osobní potřebu i pro své zaměstnání, což mi velmi usnadní život. Jsem za tento způsob pomoci velmi vděčná. Navíc Dita a Lukáš jsou sehraná dvojka. Vždy jsme si užili spoustu legrace.

Tento text jsem nadiktovala hlasem.

 

Děkuji Barbora Šafaříková

Dagmar Lechnýřová

Díky ovládání počítače hlasem mohu snadněji komunikovat s úřady, lékaři, ale také s přáteli.

Jmenuji se Dagmar Lechnýřová, je mi 33 let a žiju v Plzni.  Narodila jsem se jako zdravé miminko, ale jelikož se lékařům nelíbila srdeční aktivita, nechali mě převézt rovnou z Plzně do Motola, kde jsem podstoupila svou první kardiochirurgickou operaci. Rodiče se dozvěděli, že mám 5 kritických vad na srdci. Operace proběhla úspěšně, ale došlo k nedostatečnému okysličení mozku. Kvůli nedostatečnému okysličení mozku a špatné motorice bylo mé pohybové onemocnění shrnuto pod diagnózu diparetická forma DMO s postižením dolních i horních končetin. 

I přes nepříznivý zdravotní stav jsem se snažila aktivně zapojit do běžného života. Díky integraci jsem absolvovala základní školu, a potom i Střední odbornou školu Poštovní, kterou jsem o 4 roky později úspěšně zakončila maturitou. Dále jsem se rozhodla pro studium na Západočeské univerzitě v Plzni, které jsem úspěšně zakončila získáním magisterského titulu. Po studiích jsem získala své první zaměstnání, jako sociální pracovnice. O čtyři roky později jsem nastoupila do svého druhého zaměstnání jako administrativní pracovnice.

Osud mi ale nepřál, a v roce 2016 jsem utrpěla těžký úraz, pro který se mi rapidně zhoršila motorika dolních, ale i horních končetin. Motorika horních končetin se mi ale zhoršila na tolik, že mi dělá potíže i psaní na počítači. Hledala jsem tedy další možnosti, jak bych mohla snadněji a bez velkých potíží lépe psát na počítači. Zjistila jsem, že existuje spolek SILOU HLASU, z.s. Oslovila jsem je, protože nabízí výuku ovládání počítače hlasem, což bylo přesně možnost pro mě. Při prvním setkání jsem si hlasové ovládání vyzkoušela a zjistila, že by mi to opravdu velice usnadnilo práci na počítači.  Dohodla jsem se s nimi na pravidelných setkáváních, při kterých jsem si s jejich pomocí hlasové technologie osvojila.  

Díky ovládání počítače hlasem mohu snadněji komunikovat s úřady, lékaři, ale také s přáteli. Je možné, že po zlepšení zdravotního stavu bych mohla sehnat například práci z domova. 

Jsem opravdu moc ráda, že jsem Ditu s Lukášem oslovila, protože díky tomu, co mě naučili je teď komunikace na počítači hlasovým ovládáním pro mě obrovským přínosem a usnadní to práci také mé rodině. Nečekala jsem, že mi tento kurz přinese také nové přátele, které jsem v Ditě a Lukášovi získala.

S velkou radostí Vám můžu oznámit, že jsem tento text napsala pouze pomocí svého hlasu.

Dagmar Lechnýřová

Dagmar_Lechnyrova_1024px_1
Dagmar_Lechnyrova_1024px_2
anna-xaverova-1024px

Anna Xaverová

Sice hýbu jen hlavou a částečně pravou rukou, ale žiju zase naplno.

Jmenuji se Anna Xaverová a až do roku 2013 jsem žila šťastným rodinným i osobním životem - dvě dcery končící vysokou školu, rodinné společné výjezdy, výuka tělesné výchovy a angličtiny na střední škole, sport každým dnem, cestování po celém světě, výstupy a lezení na pěti a šetiticísovky.

A pak najednou probuzení v nemocnici. Po banálním pádu na kole, kdy jsem měla střet s jiným cyklistou, jsem nemohla hýbat nohama ani rukama, mluvit a odevšad mi trčely hadičky. Po řadu týdnů se mně nechtělo žít. Ležící mrtvola

Do bytu ve 3. patře bez výtahu jsem se tím pádem vrátit nemohla. Nyní bydlím v domě s pečovatelskou službou, vypomáhá rodina, asistenti, sestřičky. Sice hýbu jen hlavou a částečně pravou rukou, ale žiju zase naplno. Začala jsem doučovat angličtinu, hrát powerchair hockey, lítám na paraglidingu,  cvičím /třeba jen v mysli/ nebo se nechám cvičit. 

Zkoušela jsem se  i učit ovládat počítač pusou. Nebylo to ale ono. Od kamaráda v Centru Paraple jsem se dověděla o ovládání počítače hlasem. Vše se rychle rozjelo díky Ditě Horochovské a Lukášovi Srbovi ze  spolku SILOU HLASU, z.s., které jsem kontaktovala. Přijeli za mnou do Brna až z Prahy, abych si ovládání počítače hlasem mohla vyzkoušet. Nadchlo mě to, protože jsem viděla, jak moc by mi to mohlo pomoci. Domluvili jsme se na výuce. Jakmile jsem ovládla základy výuky, propůjčili mi notebook s hlasovými programy na domácí trénování toho, co jsem se naučila. Nejdůležitější pro mě byla práce s klávesnicí, s myší, s okny, internet a psaní zpráv. Jelikož jsem vždy bývala dříč, tak jsem i teď vše zvládla.

Vždycky, když přijeli, měla jsem na Ditu připravenou řadu dotazů. Dita trpělivě odpovídala na vše, s čím jsem si sama nevěděla rady. Všechny odpovědi mám zapsané, kdyby bylo potřeba se k nim v budoucnu vrátit.

Oběma patří velký dík. I po cestě z Prahy byli vždy plní síly, optimismu a z obou  vyřazovala radost ze života i z práce. Ráda jsem je poznala. Posunuli mě v životě zase o kus dál.

Anna Xaverová

Vojta Drobný

Jsem nadšený, že se sám mohu podívat na facebook, napsat si s kamarády, vyřídit email a zvládnu i vyplnit různé žádosti.

Jmenuji se Vojta Drobný, bydlím ve Slavkově u Brna, je mi 26 roků. Narodil jsem se s DMO a pohybuji se pomocí mechanického vozíku s asistencí.

Pomáhá mi rodina a osobní asistent, službu využívám od Ligy vozíčkářů. Mám jednu stálou asistentku již 13 let, se kterou si také zařizuji své osobní věci jako třeba úřady, nákupy, lékaře.

Velmi rád pracuji na počítači, bohužel mi můj stav nedovoluje být zcela soběstačný. V minulém roce jsme pořídili speciální klávesnici, která mi pomohla dělat některé věci sám, ale pořád to ještě nebylo ono.

Jezdíme pravidelně na Ligu vozíčkářů a tam jsme se od kamarádky dozvěděli o organizaci SILOU HLASU, z.s., kterou založila Dita Horochovská a Lukáš Srba. Realizují výuku ovládání počítače hlasem.  Petr Stiller, asistent soběstačnosti, nám domluvil schůzku s Ditou a Lukášem na Lize. Hned jsem si řekl, že by to bylo super, kdybych takovým způsobem mohl ovládat počítač.  

Další výuky byly u nás ve Slavkově. Každá návštěva byla skvělá. Dita je úžasná patří jí velký dík. Lukáš statečně upravoval povely dle potřeby. Při každé návštěvě jsem dělal pokrok. Byl mi zapůjčený notebook s upraveným programem, na kterém mohu trénovat. 

Jsem nadšený, že se sám mohu podívat na facebook, napsat si s kamarády, vyřídit email a zvládnu i vyplnit různé žádosti.

Můžu říct, že hlasové programy jsou úplně super, věřím, že mnoha lidem umožní být samostatnějšími. Už se moc těším, až budu mít programy na svém PC.

Ditě a Lukášovi ještě jednou velké díky, jsou úžasní. 

Svůj příběh jsem napsal celý hlasem 😊 

Vojta

Vojta_Drobny

Může tu být i váš příběh. Ozvěte se nám 🙂 ...

Chcete nám teď poslat zprávu?

Těšíme se na ní.

Vyplňte prosím minimálně Vaše jméno, e-mailovou adresu a text zprávy a nezapomeňte stisknout tlačítko Odeslat zprávu.

Ozveme se Vám co nejdřív to bude možné.